Przyczyny występowania otyłości, część 1

Otyłość to poważny problem w dzisiejszych czasach. Niezdrowe jedzenie, stresujący tryb życia i brak czasu na aktywność fizyczną to jednak nie jedyne przyczyny. Mogą być one znacznie poważniejsze i niezależne od nas samych. Warto je poznać, by móc im przeciwdziałać w odpowiednim czasie. Zapraszamy na pierwszą część wpisu o przyczynach otyłości.

Brak równowagi energetycznej

Równowaga energetyczna oznacza, że dostarczamy do organizmu tyle samo energii w postaci pokarmu ile spalamy, aby zachować ją nie musi się to zgadzać idealnie każdego dnia, lecz należy dbać o nią po to by utrzymać zdrową wagę. - równowaga energetyczna = waga utrzymuje się na stałym poziomie - więcej przyjmowanej energii niż spalamy = przybranie na wadze - więcej spalanej energii niż przyjmowanej = utrata wagi

Mało aktywny tryb życia

Godziny siedzenia w pracy przed komputerem oraz przed telewizorem zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Badania wskazują, że więcej niż 2 godz spędzone dziennie przed telewizorem wiążą się z występowaniem nadwagi i otyłości. - Przemieszczanie się za pomocą samochodu w każde możliwe miejsce. - Nowoczesna technologia i udogodnienia. - Mało godzin w-fu w szkołach. Mało aktywny tryb życia może również spowodować np. choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę, raka jelita i wiele innych!

Środowisko

Nasze środowisko często nie zachęca do zdrowego trybu życia, a czasem wręcz przeciwnie. - nadgodziny w pracy i czas spędzany na dojazd. - za duże porcje jedzenia. - ograniczony dostęp do zdrowej żywności i nieprzystępne ceny. - reklamy fast foodów i innych niezdrowych produktów zachęcających niskimi cenami.

Geny

Problem nadwagi i otyłości często jest przekazywany w genach. Jest większe prawdopodobieństwo zmagania się z nimi, jeśli w rodzinie wcześniej ten problem się pojawił. Od genów może zależeć ile tłuszczu magazynujemy w swoim ciele jak i w których rejonach będzie on się najbardziej odkładał. Dzieci adoptują nawyki od swoich rodziców. Dziecko, którego rodzice są otyli, spożywają wysokokaloryczne pokarmy i są nieaktywni fizycznie, najprawdopodobniej będzie również otyłe.

Problemy hormonalne

Niedoczynność tarczycy - to choroba, w której gruczoł tarczowy nie produkuje wystarczająco dużo hormonu tarczycy. Brak tego hormonu powoduje spowolnienie metabolizmu i przybranie na wadze, oprócz tego uczucie słabości i zmęczenia. Zespół Cushinga - spowodowany jest podwyższonym poziomem kortyzolu w surowicy krwi. Może również występować podczas długotrwałego przyjmowania wysokich dawek leków sterydowych tj: prednizon. Objawami tej choroby jest znaczne przybranie na wadze, otyłość górnych partii ciała, okrągła buzia, odtłuszczenie szyi, znacznie chudsze kończyny. PCOS (zespół policystycznych jajników) - jest to zaburzenie hormonalne występujące u 10-15% kobiet w okresie reprodukcyjnym. Kobiety, które zmagają się z tą chorobą bardzo często są otyłe, mają nadmierne owłosienie, problemy z zajściem w ciążę i wiele innych. Te zaburzenia są spowodowane wysokim poziomem hormonu zwanego androgenem.

 

 
0 komentarzy
Dodaj komentarz