Przyczyny występowania otyłości, część 2

O przyczynach, na które mamy niewielki lub wcale nie mamy wpływu, opowiadaliśmy w pierwszej części tego wpisu. W kontynuacji okaże się, że na to, ile ważymy ma wpływ także to ile śpimy czy w jaki sposób reagujemy na rzucenie palenia...

Emocje

Niektórzy ludzie jedzą więcej niż zwykle, np. kiedy są znudzeni, smutni, bądź zestresowani. Długotrwałe objadanie się z pewnością doprowadzi do przybrania na wadze, a w dłuższej perspektywie do otyłości. Idealnym sposobem na radzenie sobie z negatywnymi emocjami jest trening. Nawet krótka wizyta w klubie i np. sesja na strefie cardio wyzwoli w Tobie nową energię i pozytywne emocje.

Palenie

Dla niektórych rzucenie palenia oznacza większy apetyt, ponieważ zmysły smaku i zapachu zaczynają się wyostrzać. Kolejnym powodem jest to, że nikotyna przyspiesza metabolizm, więc odrzucenie jej oznacza mniejsze spalanie kalorii przez organizm. Jednakże palenie powoduje poważne choroby zagrażające życiu człowieka, o wiele bardziej groźne niż przybranie na wadze, które możemy powstrzymać siłą woli, odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Wiek

Podczas procesu starzenia stopniowo tracimy mięśnie w organizmie, zwłaszcza gdy aktywność fizyczna jest mocno ograniczona. Utrata tkanki mięśniowej oznacza wolniejszy metabolizm. Jeśli nie zmniejszymy podaży kalorycznej może to spowodować przybranie na wadze. Warto więc modyfikować dietę z wiekiem. Nie oznacza to, że musimy sobie odmawiać ulubionych posiłków, wystarczą niewielkie modyfikacje.

Brak snu

Badania wykazują, że brak snu zwiększa ryzyko otyłości. Na przykład badania wśród młodzieży w wieku nastoletnim udowodniły, że każda brakująca godzina snu zwiększała szanse na otyłość. Jednak brak snu również oddziałuje na starsze grupy społeczne. Ludzie, którzy śpią mniej niż powinni,  spożywają więcej wysokokalorycznych pokarmów oraz niezdrowych węglowodanów. Sen utrzymuje zdrową równowagę hormonalną, która odpowiada za uczucie głodu (grelina) i uczucie sytości (leptyna). Kiedy nie dbamy o odpowiednią ilość snu poziom greliny się podwyższa a poziom leptyny spada. To powoduje, że czujemy się bardziej głodni, niż gdy jesteśmy wypoczęci. Sen również odpowiada za reakcję organizmu na insulinę, hormon który kontroluje poziom cukru we krwi. Brak snu powoduje podwyższenie tego hormonu co zwiększa ryzyko cukrzycy.

 
0 komentarzy
Dodaj komentarz