Suplementacja, czyli co i na co

Trzymamy dietę, regularnie trenujemy, śpimy, pijemy wodę... więc warto zainteresować się jeszcze dodatkową pomocą jaką jest suplementacja. Nasz organizm czasami nie jest w stanie wytworzyć sobie niezbędnych aminokwasów, witamin czy też nie jesteśmy w stanie dostarczyć mu odpowiedniej ilości białka, węglowodanów z pożywienia. Dlatego też przedstawię parę produktów godnych polecenia, które pomogą nam w łatwiejszy sposób osiągać nasze cele treningowe.

BCAA to aminokwasy rozgałęzione (z ang. Branched-Chain Amino Acid). Tworzą je: leucyna, izoleucyna i walina. Aminokwasy mają wpływ na budowanie masy mięśniowej, redukcję tkanki tłuszczowej oraz eliminowanie zmęczenia treningowego, nie mówiąc już o niezwykle istotnej funkcji antykatabolicznej. Aminokwasy są źródłem energii dla mięśni. Dawka BCAA redukuje odczucie zmęczenia, poprawia wytrzymałość i pozwala nam zwiększyć intensywność treningów. Stosowanie BCAA hamuje również wydzielanie serotoniny, która odpowiedzialna jest za uczucie senności i zmęczenia. BCAA chroni mięśnie i ułatwia regenerację, także wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

ODŻYWKA BIAŁKOWA

Zapotrzebowanie na białko w diecie sportowca rośnie wraz ze stażem treningowym. Warto zadbać o pełnowartościową odżywkę. Białko stanowi podstawowy budulec mięśni, zapobiega nadmiernej utracie tkanki mięśniowej, jak również pomaga regulować głód. Białko też dobrze wpływa na regenerację włókien mięśniowych. Taka porcja odżywki jest wygodnym zastępnikiem posiłku i szybką opcją by dostarczyć odpowiednią ilość makro w ciągu dnia, gdy nie damy rady dostarczyć go z pożywienia.

WITAMINY I MINERAŁY

Witaminy w diecie sportowca są tak istotne, ponieważ ułatwiają rozwój zdolności wysiłkowych, usprawniają krążenie krwi, ułatwiają wnikanie składników energetycznych i wchłanianie składników pokarmowych. Witaminy przyspieszają również procesy metaboliczne w organizmie. Eliminują wolne rodniki, wzmacniając antyoksydacyjne działanie witaminy C,

wpływają korzystnie na przemianę materii i spalanie tłuszczu, korzystnie wpływają na czynność wątroby, która umożliwia właściwe wykorzystanie składników budulcowych i energetycznych z pożywienia oraz korzystnie wpływają na czynności układu hormonalnego.

KREATYNA

Kreatyna (kwas β-metyloguanidynooctowy) znajdujący się naturalnie w mięśniach odpowiadający jest za magazynowanie i uwalnianie energii. Podstawowymi zaletami stosowania kreatyny jest widoczny wzrost masy ciała (następuje wzrost objętości mięśni i napięcia wewnątrzkomórkowego) i wzrost siły (powoduje wzrost stężenia fosfokreatyny w mięśniach, która jest związkiem gromadzącym energię).

L-KARNITYNA

Substancja szczególnie przeznaczona dla osób, które chcą zredukować masę ciała. Wspomaga przemianę kwasów tłuszczowych w energię. Łagodzi również skutki starzenia się organizmu oraz reguluje aktywność hormonów, takich jak hormon tarczycy czy testosteron.

0 komentarzy
Dodaj komentarz