Nadmiar wody w organizmie - jak radzić sobie z tym problemem?

Zatrzymanie wody w organizmie objawia się w postaci obrzęków, które są wynikiem nadmiernego gromadzenia się jej w tkankach. „Obrzęki” zwykle ukazują się na początku ogólnym wzrostem masy ciała, opuchlizną oczu rano po przebudzeniu, uczuciem ciasnoty w butach pod koniec dnia i obrzmieniem palców rąk. Zatrzymanie wody w organizmie objawia się także ogólnym wrażeniem ciężkości, uczuciem zmęczenia, obniżeniem koncentracji, rozdrażnieniem lub bólem głowy.

Na szczęście stan zatrzymania wody w organizmie to stan tymczasowy, może zdarzyć się każdemu i każdy może rozwiązać sam ten problem. Nie musimy się więc martwić skokami wagi, mogą one po prostu być oznaką nadmiernego gromadzenia się płynów w organizmie, który da się zniwelować.

Czym jest retencja wody?

Retencja wody, czyli zatrzymywanie wody, jest to sytuacja, gdy w naszym organizmie dochodzi do nadmiernego magazynowania wody. Najczęstszymi miejscami, w których możemy spodziewać się „obrzęków/opuchlizny wodnej’ jest brzuch oraz biodra. Niestety obwody w tych miejscach nie zmniejszają się pomimo ćwiczeń.

Co powoduje retencje wody?

Około 50-60% całkowitej masy ciała człowieka stanowi woda. Jej ilość zmienia się w zależności od tego co jemy, od aktywności fizycznej i od zmian hormonalnych. Retencja wody to dość często spotykany problem, o którym nawet nie mamy pojęcia. W dalszej części podam kilka najbardziej istotnych czynników, które mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie i ogólne obrzmienie.

– Poziom sodu w organizmie

Zbyt wysoka ilość sodu jest jedną z najczęstszych przyczyn retencji wody. Jeśli pewien poziom zostanie przekroczony nasz organizm zaczyna magazynować wodę. Ilość sodu powiązana jest z ilością spożywanej soli . Jeżeli spożycie soli jest za duże, może wystąpić „opuchnięcie” ciała i wrażenie przybrania na wadze.

Zaleca się, aby utrzymać poziom sodu na stałym poziomie; odpowiednia dzienna dawka sodu to 1600 mg = około 4 g soli.

– Odwodnienie organizmu

W sytuacji kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów (wody! nie mam na myśli tu kawy, herbaty, napojów słodzonych ani soków) zamiast regularnego wydalania wody i odpadów, ciało zachowuje posiadane zapasy do ponownego wykorzystania, zaczyna magazynować na wypadek „ciężkich czasów” gdy w ogóle nie będzie dostawał wody. Chroni się w ten sposób przed odwodnieniem. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze zachować nawodniony organizm. Pomoże to zapobieganiu, ewentualnie ustąpieniu retencji, dodatkowo wyeliminuje objawy wzdęcia. Dla kobiet dodatkowo utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu wiąże się ze zmniejszeniem widocznego cellulitu.

– Zaburzenia hormonalne

Równowaga hormonalna odgrywa fundamentalną rolę w retencji wody. Główne hormony, które mają wpływ na zatrzymanie płynów to: kortyzol, progesteron, estrogeny i insulina. Ciekawostka: kortyzol jest hormonem (stresu), który może prowadzić do zatrzymania wody, ze względu na to, że zakłóca działanie aldosteronu (hormonu, który reguluje równowagę płynów).

– Niedobory żywieniowe

Brak niektórych mikroelementów, takich jak magnez i witamina B6 przyczyniają się do zatrzymywania wody. Trzeba zadbać o zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi odpowiednią ilość tych witamin, ewentualnie wspomagać się stosując suplementację. Magnez: na każdy kilogram masy ciała około 300 mg. Witamina B6: 1,3 mg.

Sposoby na zmniejszenie zatrzymywania wody w organizmie:

  1. Pij dużo wody. Brzmi absurdalnie, ale tak organizm otrzymując stały dostęp do płynów – nie uruchamia mechanizmu odpowiedzialnego za jej magazynowanie. Oczywiście wszystko ze zdrowym rozsądkiem!
  2. Zmniejsz ilość spożywanej soli. Najbardziej efektywnym sposobem na redukcję spożywanej soli jest ograniczenie, albo najlepiej zrezygnowanie z wysoko przetworzonej żywności.. Przede wszystkim należy odstawić chipsy, ciastka i wędliny.
  3. Zwiększ ilość potasu w diecie. Potas zmniejsza tendencję organizmu do retencji wody, pobudzając pracę nerek oraz zmniejszając ilość sodu w organizmie. Pokarmy bogate w potas : banany, awokado, ciemne warzywa liściaste oraz szpinak.
  4. Zadbaj o większą ilość błonnika w diecie. Staraj się spożywać pokarmy bogate w błonnik, takie jak produkty pełnoziarniste, orzechy, owoce i warzywa. Błonnik wchłania dużą ilość wody w jelitach.
  5. Sięgnij po suplementy ziołowe. Mniszek lekarski jest powszechnie stosowany jako naturalny środek moczopędny, który pomaga „wypłukać” nadmiar płynów z organizmu. Napar z pokrzywy jest kolejnym popularnym środkiem, gdy retencja płynów staje się naszym poważnym problemem. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniej gospodarki wodnej organizmu i działa ochronnie na nerki.

Przybieranie na wadze – tajemnica rozwiązana!

Organizm jest zdolny do zatrzymywania wody do 2.27kg. Jest to bardzo częsta przyczyna tego, że zdrowi ludzie doświadczają wahań wagi. Wychodzi na to, że waga może wahać się niemalże codziennie.

 

0 komentarzy
Dodaj komentarz